A gumiszabály bosszúja, avagy nyílt levél Dr. Vejkey Imre úrnak
Tegnap volt a Felderítők Napja (ami egyben Szent Márton napja is). Véletlen vagy sem, e jeles dátumot követő első munkanapon küldtem meg Dr. Vejkey Imre úr, az Országgyűlés Igazságügyi Bizottsága elnöke részére azt a nyílt levelet, amit másolatban Dr. Kövér László házelnök, más bizottságok elnökei és a Köztársasági Elnöki Hivatal Katonai Főosztályának vezetője is megkapott. Mindezt természetesen nem az ünneprontás, hanem a jobbítás szándékával.
Találomra kukkantsunk bele a levélbe:
...
- Ön szerint a Legfőbb Ügyészségnek, azon belül a Terrorizmus, Pénzmosás és Katonai Ügyek Főosztályának és más szerveknek, ha állam elleni bűncselekmények jutnak a tudomásukra, úgy kell tenniük, mintha nem is értenék, hogy miről van szó? Talán a törvények tiltják, hogy hivatalos iratokban, határozatokban nevükön nevezzék a dolgokat?
- Mi a véleménye arról az ügyészségi taktikáról, hogy az állami, a társadalmi vagy a gazdasági rendet sértő, illetve veszélyeztető ügyekben teendő intézkedési kötelezettségüket azzal az érveléssel hárítják el, hogy a bejelentő „természetes jogi személyt” csupán áttételes jogi sérelem érte? Ha Magyarországot a „szövetséges fegyveres erő elleni kémkedés” bűntette üldözésének szándékos elmulasztása miatt kirekesztik az EU-ból, vagy a NATO a gyakorlatban velünk szemben alkalmazza először a kollektív védelem elvét, akkor a magyar állampolgárokat csupán áttételes sérelem éri, ami miatt nem is érdemes „panaszkodniuk”?
- Helyénvalónak tartja, hogy ügyészek által elkövetett szakmai hibák vagy bűncselekmények (megalapozatlan, törvénysértő határozatok, potenciálisan vádemelést eredményező tények vagy körülmények) esetében a felülvizsgálatot arra az ügyészre bízzák, akit az adott beadvány név szerint megnevez mint a kifogásolt cselekményekben közvetlenül érintett ügyészt? Ön szerint kivizsgálhatja-e Dr. Őri Gábor alezredes, legfőbb ügyészségi katonai ügyész, hogy Dr. Őri Gábor alezredes, legfőbb ügyészségi katonai ügyész határozata törvénysértő volt-e? Kivizsgálhatja-e Dr. Polt Péter legfőbb ügyész azt a gyanús egybeesést, hogy Dr. Polt Péter legfőbb ügyész docensi pályázatát (azóta már tanszékvezető egyetemi tanár) az NKE szenátusának ugyanazon ülésén, ugyanazon határozatban fogadták el, mint a feljelentéseimben potenciális terheltként megnevezett urakét? Bármiféle elfogultságtól vagy külső befolyásolástól mentesen felügyelhette-e Polt Péter az ő alá tartozó ügyészi szervezetek határozathozatalát olyan súlyos bűnügyekben, amelyek szorosan összefüggnek a (nemzetbiztonsági) felsőoktatás anomáliáival, azon belül az NKE oktatói pályázatok rangsorolásával is, amelyeknek ő is haszonélvezője volt? Vajon képes lehetett a legfőbb ügyész úr annak a szenátusi határozatnak a törvényességét (vagy törvénytelenségét) megítélni, amely őrá is vonatkozott? Lehetett-e elfogulatlan azokkal a saját egyetemi oktató kollégáival szemben, akiknek az esetében a pályázatban előírt feltételek hiányát, az álláshalmozást, az oktatói és vezetői kinevezések és megbízások titkosszolgálati kombinációk útján történő elosztását, a közhatalmi funkciók és a közhatalomtól elvben független egyetemi oktatói beosztások gyanús (és szabálytalan) egybeesését kifogásoltam? Felmerülhetnek-e ezek a kifogások vele szemben is?
- Ön szerint minden kritikai észrevétel elől ki lehet bújni jogászi csűrés-csavarással, jogi kiskapuk igénybevételével? Nem ezt hívják a joggal való visszaélésnek?
- Ön szerint sincs törvényes lehetőség azon ügyészségi határozatok hatályon kívül helyezésére vagy megváltoztatására, amelyekről a határozatot hozó ügyészek érdemi indoklás nélkül kijelentik, hogy a hatályon kívül helyezésükre vagy megváltoztatásukra nincs törvényes lehetőség?
- Van-e arra törvényes lehetőség, hogy Ön a körülményeket mérlegelve összehívja az Országgyűlés Igazságügyi Bizottságának (esetleg más bizottságokkal közös) rendkívüli ülését, és napirendre tűzze Polt Péter meghallgatását az általam felvetett kérdésekben? Van-e arra törvényes lehetőség, hogy a bizottság engem is meghallgasson?
- Van-e arra törvényes lehetőség, hogy a T. Bizottság ne hallgasson meg engem és Polt Péter urat? Szerintem nincs.
...
A teljes dokumentum itt tekinthető meg:
https://drive.google.com/open?id=1bV57XTJVOWeP8uCIlEy2VKAEd8PWaM9c